BAVLNKÁCH

 

Bavlnek a různých speciálních nití je na trhu k dostání nepřeberné množství, proto zde zjednodušeně zmíním pouze ty nejpoužívanější a ty, na které můžete narazit při kompletování předloh některých firem jako jsou třeba Mirabilia, Passione Ricamo,nebo třeba Nimue.

 

 

KLASICKÉ BAVLNKY (DMC, Anchor, Puppets, Ariadna, ...)

Tyto bavlky jsou dělitelné šesti, což znamená, že si vlákno bavlnky můžete rozdělit na šest jednotlivých nití. Díky tomu potom obrázek vyšívaný různým počtem nití vytváří úžasný plastický efekt. Mezi firmy vyrábějící takové předlohy, nebo sady, kde se různý počet nití používá patří třeba Dimensions.

DMC, ANCHOR jsou firmy, u kterých se můžete naprosto spolehnout na kvalitu. Třeba takový ubrus vyšitý těmito bavlnkami vydrží hodně vyprání a přežije s Vámi mnoho rodinných oslav  ;o)

Převážná většina výrobců sad a předloh používá bavlnky DMC. Pak jsou zde výrobci, kteří používají své bavlnky, jsou to  třeba Bucila, nebo Dimensions. Pokud si však koupíte od Dimensions jen předlohu bude rozpis bavlnek napsán pro DMC.

PUPPETS, ARIADNA jsou levnější varianty, které jsou na trhu k dostání. Jsou to také kvalitní bavlnky, ale jejich barevná škála není zdaleka tak široká, jak by pro vyšívání předloh Haed, Mystic Stitch a jiných bylo potřeba.

 

LNĚNÉ BAVLNKY (DMC, ...)

Jsou stejné jako klasické bavlnky, ale jsou matné a jejich výběr barev je velmi omezený. Bývají používány pouze jako doplnění klasických bavlnek pro efekt. Můžete je ale také koupit jako sadu s předlohami určenými k jejich použití.

 

LESKLÉ BAVLNKY (DMC Satin dříve Rayon)

Opět jsou stejné jako klasické bavlnky, ale jsou krásně jemné a lesklé. Jejich využití je stejné jako u bavlnek lněných.

 

METALICKÉ NITĚ (Kreinik, Metalux, DMC, Anchor, Madeira...)

Jsou to speciální nitě s kovovým odleskem a požívají se na různé ozdobné vyšívání a obšívání.

Pokud se zaměřím hlavně na Kreinik a Metalux, protože hodně vyšívaček vybíra právě z těchto dvou variant, tak pak Metalux je jednoznačně cenově výhodnější. Je to česká obdoba Kreiniku, ale škálou barev se mu určitě nevyrovná. Navíc Kreinik Vám nabízí i několik variant tloušťky vláken. Pokud však potřebujete použít základní barvy jako zlatou, stříbrnou, červenou, nebo třeba zelenou, nevidím v tom problém. Kreinik je ovšem Kreinik a já osobně mu dávám u větších výšivek přednost. Na malé, třeba vánoční motivky ale sáhnu jednoznačně po Metaluxu.

DMC metalické nitě nabizí také včetně metalických perlovek, ale pokud můžu, tak se jim vyhnu, protože se s nimi velmi špatně pracuje.

ANCHOR také nabízí více druhů matalických nití. Zmíním řadu Reflecta, moc dobře se mi s ní vyšívá.

 

MULTIKOLORKY (DMC, Anchor, Puppets)

Tyto bavlnky se dělají jako klasické bavlnky i jako perlovky. Jedno takové přadýnko obsahuje několik barev, které plynule přecházejí jedna do druhé. S touto bavlnkou je lepší vyšívat rovnou celý křížek, aby se nestalo, že Vám spodní žlutý steh bude křížit tmavě červená.

 

PERLOVKA

Myslím, že tuto bavlnku není nutné nějak zvlášť představovat, jistě jí všichni známe z dob minulých a ti později narození, ji určitě někdy zahlédli u maminek, nebo babiček mezi šitím  ;o)

 

WISPER

Je to jemné chlupaté vlákno.

 

PERLEŤOVÉ NITĚ (Kreinik x Metalux)

Tento druh nití si určitě zaslouží svůj samostatý odstavec, proto se k nim ještě jednou vrátím.

Velice často se vyskytují u předloh HAED a ne jedna vyšívačka řešila zda vzít ten a nebo ten. V tomto případě se rozhoduji podle sytosti barev na výšivce a podle toho volím. Kreinik nabízí perleťové nitě opět v několika tloušťkách a Metalux jen jedné, přesto i ta nejslabší nit od Kreiniku je více sytá než Metalux, proto opravdu záleží na tom, jak moc té perleti na výšivce chcete mít. Pokud vyšívám jen jednou nití a barvy jsou jemné, vezmu klidně Metalux, ale pokud vyšívám dvěmi, vezmu rovnou silný Kreinik. Pak je ještě jedna možnost a to ta, že již vyšité křížky se jen přešijí perletí a na to je nejvhodnější nejslabší Kreinik.

Vše jsou to ale jen mé zkušennosti a můj pocit a v tomto konkrétním případě se budou vyšívačské názory často rozcházet, právě proto, že těch kombinací je velké množství. Proto pokud se chystáte na nějakou složitější a někdy i "dlouholetou " výšivku, neváhejte a investujte do Kreiniku i Metaluxu, případně i do jiných firem, a rozhodujte se až po vyzkoušení na vlastní kůži, určitě se to vyplatí. Věřte, že ty nitě co doma zůstanou se Vám neztratí. Bylo by určitě škoda, kdyby Vás vyšívání některé krásné předlohy přestalo bavit jen pro pár zkažených perleťových křížků  ;o)