LÁTKÁCH

detailní fotografie látek si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

 

JAK SI VYPOČÍTAT POČET KŘÍŽKŮ NA 1 cm

 

Když je za číslem označujícím velikost látky napsáno ct (count) naříklad AIDA 14ct,  znamená to označení kolik má látka vláken na palec (1 palec = 2,54 cm).

Například AIDA 14ct má tedy 5,5 vláken na cm (14 : 2,54 = 5,5) a zároveň i 5,5 křížků na cm, protože na AIDU vyšíváme přes jedno vlákno .

ZDE JSOU DVA PŘÍKLADY, JAK SI VYPOČÍTAT POČET KŘÍŽKŮ NA CM

18ct = 18 : 2,54 = 7 křížků na cm

36ct = 36 : 2(vyšívá se přes dvě nitě) = 18ct : 2,54 = 7 křížků na cm

 

PŘEHLED JEDNOTLIVÝCH DRUHŮ LÁTEK

11ct/4 kanava     x přes 1 vl.     = 4,3 kř.

14ct/5,5 kanava  x přes 1 vl.     = 5,5 kř.

16ct                   x přes 1 vl.     = 6,2 kř.

18ct/7 kanava     x přes 1 vl.     = 7kř.

20ct                   x přes 1 vl.     = 7,8 kř.

22ct                   x přes 1 vl.     = 8,6 kř.

25ct                   x přes 1/2 vl.  = 9,8/4,9 kř.

28ct                   x přes 2 vl.     = 5,5 kř.

32ct                   x přes 2 vl.     = 6,2 kř.

36ct                   x přes 2 vl.     = 7kř

 

LÁTKY S PLÁTNOVOU VAZBOU

 

EVENWEAVE česky ETAMÍN (i když je to nepřesné, nejradši říkám prostě BAVLNA)

Patří sem třeba Lugana, Bellana, Davosa, Jobelan a další.Na tyto látky se vyšívá ve většině přes dvě nitě, ale například firma Haed doporučuje vyšívat přes jednu nitku.Podle mého názoru je to ale velmi nepraktické, protože pokud někdo vyšívá v ruce bez bubínku, nebo rámu a používá "dvojvpich" to znamená, že najednou jehlu vpíchne do látky a hned zase vypíchne ven, se bavlnka prosmýká mezi nitě tvořící vazbu látky. Je ale na každé z nás, aby si to vše vyzkoušela a osahala sama.

Použití těchto látek je nejlepší v případě, že budete vyšívat obraz, který nezakrývá celé pozadí, výšivka je pak jemnější. Najdou se ale i vyšívačky, které na tuto látku vyšívají i tak velké obrazy, jako jsou Haed, nebo Mystic Stitch. Ve velké většině je to Lugana 25ct.

Bavlnu často ve svých sadách používá například firma Lanarte, která podle mého názoru má bezkonkurenční bavlnu co se týká kvality a složení. Je velmi příjemná na dotek a dobře se na ní vyšívá. Velmi se jí podobá Jazlyn, který se dá koupit i v tuzemsku.

LEN

Je látka, na které výšivka vypadá opravdu velmi krásně a třeba takové Královny ročních období, nebo Vánoční královna od firmy Myrabilia a vůbec všechny tyto královny, víly a jiná éterická stvoření, na něm vypadají naprosto skvostně.

Ne každá vyšívačka si však len oblíbí. Někomu se na něj špatně vyšívá, protože bývá často silně natužený, je trochu hrubší a jednotlivé nitě vazby nejsou stejně silné, ale křížky jsou na něm pěkné a stejnoměrné.

Co se týká využití, je v podstatě stejné jako u evenweave, jen u lnu bych se zaměřila spíše na výšivky ze kterých na vás dýchá atmosféra dávných dob a nebo jemné a romantiké výšivky.

Len často používají ve svých sadách například Thea Gouverneur, nebo Eva Rosenstand.

PANAMA,PERLIČKA,HUBERT

Jsou to české látky s plátnovou vazbou, ale pozor Panama a Hubert obdélníčkují. Pokud ale máte motiv kterému to nevadí, tak Hubert vřele doporučuji, je to velice příjemná látka.

 

 

LÁTKY S PRAVIDELNOU (ČTVERCOVOU VAZBOU)

 

AIDA

Tato látka má pravidelnou strukturu a je velmi oblíbená na vyšívání celoplošných výšivek, jako třeba Haed a Mystic Stitch.

Vyšívá se na ní přes jednu nitku. Velice dobrě se na ní počítají křižky a kreslí pomocná mřížka, ale nejsou úplně ideální pro vyšívání čtvrtkřižků.

Výrobců této látky je mnoho a proto pozor, není Aida jako Aida a obsah bavlny je v tomto případě velmi důležitý a ovlivňuje kvalitu látky.

AIDU můžete sehnat už i s předkreslenou mřížkou, která po vyprání zmizí. Je to velice praktické, protože se nemusíte zdržovat jejím kreslením a můžete se rovnou pustit do vyšívání. Před koupením této předtištěné Aidy, bych ale nejdřív doporučila vyzkoušet, jak se Vám na "počmáranou" látku bude vyšívat, pro někoho je to totiž velice rušivý element.

Na kreslení vlastní mřížky a jiné "čmárání" po látce doporučuji speciální fixy, které jsou buď vypratelné, nebo samomizící. Je také možné použít vypratelné fixy na textil, které koupíte v papírnictví, ale s těmi nenám žádnou zkušenost.

Využití AIDY je, jak jsem už psala výše, výborné hlavně na celoplošmé výšivky a pro začátečníky díky snadnému počítání křížků.

Ve svých sadách AIDU často používají firmy Anchor, nebo například Dimensions.

KANAVA

Je českou obdobou AIDY. Rozdíl je ve velikosti dírek, které má kanava o dost větší, natuženosti a ceně. Kanava je k dostání ve velikosti 4, 5,5 a 7 křížků na cm.

PLASTOVÁ AIDA

Je to plastová varianta AIDY a Kanavy používaná hlavně na různé ozdoby, záložky a magnetky.

WATER SOLUBLE CANVAS (VE VODĚ ROSPUSTNÁ LÁTKA)

Opět jedna z variant AIDY a Kanavy.Používá se jako šadlona na látky, na které si chcete vyšít nějaký motiv, ale ony látky nejsou přímo určené k vyšívání a proto byste na ně těžko dělali stejnoměrné křížky.

 

STRAMÍN

Látka určená na vyšívání gobelínů