MÝCH PRACOVNÍCH POSTUPECH

 

Často se mě někdo ptá na nějaký můj postup při vyšívání, třeba kde začínám vyšívat, jestli používám bubínek, jakým stylem vyšívám, jak přišívám korálky a další. Proto jsem se rozhodla, že přidám na své stránky i sekci věnovanou svým postupům při vyšívání.

 

BUBÍNEK NEBO RÁM

Používám vše. Bubínek rám i vyšívám jen tak v ruce.

Velké výšivky " hedky " vyšívám vždy v ruce, vyjímku dělám v případě, že vyšívám na Davosu přes jedno vlákno, protože to jde v ruce velmi špatně díky plátnové vazbě. V ruce je vyšívám, protože se u těchto výšivek často střídají barvy a já zapošívám nit na rubu pod již vyšité křížky a věčné otáčení rámu, nebo bubínku, který mám uchycený v sedací noze, mě prostě nebaví a zdržuje.
Co se týká sadiček, tak tam bubínek a rám střídám podle chuti, ale většinou, když se mi výšivka vejde na šířku na rám, dám ji tam. Vyšiji vždy spodní polovinu a výšivku posunu. Obšívání si nechávám nakonec, baví mě, jak se obrázek postupně " vylupuje".

Látku namotávám na rám vždy tak, že na povrchu tyček je rub výšivky, aby se již vyšitá část nešpinila a neošoupávala. Nikdy také nezapomenu dát kapesníček na bubínek, nebo rám v místě, kde je připevněn do nohy. Zabrání se tak poškození, nebo umazání látky o šrouby. Pro udržení vypnuté látky používám záclonové žabky (viz. FOTOGALERIE).

 

PO BARVÁCH NEBO SLOUPCÍCH

Sadičky vyšívám po barvách tak, že většinou v té části, která je uchycená v bubínku vyberu tu barvu které je tam nejvíc a celou ji vyšiji. Pak vezmu další barvu a zase celou vyšiji. Takto pokračuji vyplňováním dokud není vše vyšité a až úplně nakonec dělám jednotlivé detaily jako jsou oči, ústa, knoflíky,... protože pak jsou na výšivce lépe vidět a nejsou tak zapadlé do ostatních křížků.

Tak vyšiji celý obraz a potom teprve obšívám. Dlouhé obšívání jako třeba fousky, struny a podobně hodně utahuji, protože po vyprání se látka malinko srazí. Přesto se stane, že po vyprání musím steh z rubu přichytit. Je to pro mě ale lepší, protože pokud bych třeba u Dimensions obšívala až po vyprání, musela bych to prát znovu, protože bych si výšivku opět ušmudlala.

" Hedky " vyšívám striktně po listech a listy si ještě dělím na tři pomyslné části. Pokud má list například šest sloupců, tak vyšívám vždy dva sloupce pěkně řádek po řádku a jen málokdy přetahuji za čáru. Pokud to ale předloha dovolí a jsou tam souvislejší plochy tak vyšívám celý list. Přetahuji maximálně 10 - 12 křížků pokud možno pod křížky stejné barvy, aby z lícové strany bavlnka neprosvítala. Opět jako u sadiček vyšívám po barvách a to od té, které je nejvíc a vyzobávání jednotlivých křížků nechávám na konec, zase aby nezapadly mezi ostatní.

Začínám vždy vpravo dole a udělám všechny krajní listy směrem nahoru. Většinou jsou to jen malé listy a tak to jde rychle a já mám pocit, že to pěkně přibývá ;o) Pak pokračuji po řadách směrem nahoru, aby mi již vyšitá část padala do klína a výšivka nebyla těžká do ruky, protože " haedky " vyšívám v ruce (až na vyjímky, které jsou na evenweave, ty mám v bubínku).

Jen jednu výšivku a to Classic Cross Stitch vyšívám po sloupcích a to z prostorových důvodů. Látka je totiž dlouhá 2,5 m a tak bych se s tím, kdybych vyšívala po řadách prostě nikam nevešla,  ;o)

Pokud je v sadičce podbarvená látka začínám vždy od středu, abych se trefila a měla to pokud možno přesně takové jaké to má být.

 

ORIENTACE V PŘEDLOZE

Pro lepší orientaci v předloze si vždy zabarvuji již vyšité křížky. Používám fixy se seříznutou špičkou, které jedním tahem krásně vyplní čtvereček se značkou. Nedoporučuji používat obyčejnou tužku. Postupným zabarvováním značek v předloze si můžete umazat malíkovou hranu na ruce a zašpinit si tak výšivku.

Také mi skvělě pomáhá magnetická tabulka. Hlavně při velkých plochách, kdy si s magnetickým páskem pěkně popojíždím po řádcích a tak se nemusím bát, že bych vynechala, nebo naopak jeden řádek vyšila 2x.

 

LÁTKA

Před začátkem vyšívání látku vždy nějakým způsobem obroubím, buď založím a obstehuji, oblepím malířskou páskou, obšiji tkalounem, nebo použiji speciální přípravek proti třepení.

Když látku stříhám pro vybranou výšivku, nechávám si 10 cm volný okraj. Může to být i méně, ale pod 7 cm nedoporučuji kvůli rámování.

Látku před vyšíváním neperu, protože ji stejně brzy omačkám a když ji mám na rámu, nebo v bubínku tak mi vyhovuje víc, když je tvrdší a nemusím ji příliš často upínat a pořád pěkně drží tvar. Pokud se ale rozhodnete látku před vyšíváním prát, tak ji perte bez ždímání a pokud ji budete dávat do pračky, tak ji nejdříve namočte a přidejte k ní ještě nějaké prádlo.

 

PRANÍ

Protože si kreslím pomocnou mřížku, tak výšivku nejdříve namočím do studené vody, aby mřížka zmizela. Pak vodu vypustím a pečlivě prohlídnu, kde jsou nějaká špinavá místa. Pokud je na některých místech výšivka více ušmudlaná, třeba od bubínku, tak použiji tekutý Ariel Professional, který si naleji na houbičku na nádobí a ušmudlaná místa pěkně pokletávám. Neoplachuji. Potom výšivku namočím do teplé (ne horké) vody, naleji na ní prací prostředek a nechám být. Tak po hodince pokud je třeba ještě jednou použiji houbičku, ale už jen samotnou bez pracího prostředku a špinavá místa jakoby setřu. Pak výšivku důkladně vymáchám a osprchuji.

Výšivku neždímejte, nechte ji jen okapat.

Mnoho výrobců látku škrobí ( ta pak po vyprání a žehlení získá zpět svou původní tvrdost ), pokud by se ždímala, polámala by se a těžko by se těch zlomů zbavovalo. Neždímaná výšivka jde také potom snadněji žehlit.

Peru vždy v tekutém pracím prášku. Používám Ariel na barevné prádlo. Někdo používá dětský šampon na vlasy, ale s tím nemám zkušenost. Někteří výrobci předloh vyloženě nedoporučují používat Woolite. Škrob nepoužívám, podle mě je to na rámovanou výšivku zbytečné.

Opravdu v krajním případě dávám výšivku do pračky a to na program " ruční praní " a bez ždímání. Vždy nejdříve výšivku namočím, aby změkla a peru spolu s bílou osuškou, aby se výšivka v pračce neplácala sama. I v tomto případě použiji tekutý prací prostředek přímo do bubnu pračky. 

 

ŽEHLENÍ

Okapanou ještě vlhkou výšivku položím na froté ručník a vyžehlím. Pokud máte na výšivce korálky vezměte raději ručníky dva, aby se korálky nepolámaly. Žehlím bez napářky a většinou ne úplně do sucha. Zavlhlou výšivku nechávám doschnout na rovném povrchu, nebo vyvěsit na ramínku s klipem.

Výšivku žehlete vždy z rubové strany.

 

MŘÍŽKA

Mřížku si kreslím vždy. U sadiček na celou výšivku u " hedek " pak minimálně na jeden list. Nekreslím čáry, ale jen tečky, nebo křížky. Čárou kreslím pouze obrys celé výšivky a jednotlivých listů, abych měla na látce přehled ;o)  Na len mřížku jen stehuji, protože kreslit jí je velmi složité.

 

BAVLNKY

U předloh, které kompletuji si vždy připravím minimálně jedno přadýnko na nástřihy, zavěsím na pořadač a připíši číslo. U sadiček si již nastřihané bavlnky zavěsím na pořadače a připíši k nim značku a pokud výrobce uvádí, tak i číslo bavlnky.

Pak si připravím pro kompletované předlohy i organizer jehel, který odpovídá organizeru bavlnek. Používám na jednu značku jednu jehlu.

 

JEHLY

Používám jehly č. 26, nebo 28. Jehly č.28 mám ale raději, protože jsou dost tenké i na korálky. Mám raději stříbrné, protože ty pozlacené špatně kloužou a u menších křížků se mi s nimi velmi špatné zapošívá.

 

KORÁLKY

Přišívám je vždy tou barvou bavlnky na které korálek leží, která je korálku barevně nejblíž, nebo neviditelnou nití pokud je korálek mimo výšivku (pozor při žehlení). Přišívám vždy jen spodním stehem a i když se to doporučuje, tak krycí steh už nepoužívám, mám pocit, že korálky se pak trochu ztrácejí. Korálky přišívám rovnou ne až na konec a když mám výšivku na rámu vkládám při namotávání na tyčky přes ně proužky molitanu, flanelu, kapesníky, nebo prostě cokoliv aby korálky nepopraskaly.

 

KREINIK

Vyšíváni s Kreinikem nebo Metaluxem mně nijak nevadí. Při navlečení na jehlu si nedělám žádné uzlíky nebo smyčky za ouškem jehly i když používám docela dlouhé návleky. Pracuji s ním úplě stejně jako s bavlnkou. Když jsem poprvé začala vyšívat s metalickou nití, udělala jsem si za ouškem jehly smyčku, jak bylo v návodu doporučeno, ale výsledek byl ten, že jsem musela mít buď hodně krátký návlek, nebo se mi nit brzy ošoupala a třepila. Od té doby to dělám tak, že navleču nit do jehly s tím, že jehlu mám téměř v polovině návleku a při vyšívání ji postupně posouvám. Tak nemám zbytečné odpady na niti, protože jehla není na jednom místě a nemůže tak nit ošoupat a já s ní můžu vyšívat téměř až do konce. Navíc se mi nestává, že bych měla ke konci jednu nit kratší než druhou.